Jsem prázdný.
Výjimka potvrzuje pravidlo
Výjimka, výjimečný, výjimečně × vyjímat se
Dnes si musíme správný pravopis zapamatovat, odůvodnění slovesem vyjímat nám totiž nejen nepomůže, dokonce nás poplete.
Správné tvary jsou:
- výjimka,
- výjimečný,
- výjimečně.
Příklad:
Výjimečně udělám výjimku vzhledem k tomu, že jde o výjimečnou situaci. Příště nebudu z našich pravidel nikoho vyjímat.
www.amosbrno.cz
Pozdě bycha honit...
Bycha už nedohoníme, ale tvary podmiňovacího způsobu, ve kterých se tak často chybuje, dohnat můžeme.
Velmi často slyšíme, ale i užíváme chybné tvary jako:
Ty by jsi to určitě zvládl, měli bysme začít druhou lekci, aby jsme všechno stihli.
Správné tvary jsou:
já bych |
my bychom |
ty bys |
vy byste |
on by |
oni by |
Příklad:
Neměl bys tolik přehánět, mohli bychom na to doplatit.
Kdybyste zabočili doleva, došli byste k řece.
Jan by byl dobrý spolubydlící, ale ty bys musel začít trochu uklízet.
www.amosbrno.cz
Sebou nebo s sebou
Lákavých nebo spíše lákacích cedulek, jako je „Káva sebou‟, určitě potkáváte dost. A možná pak také ještě hodnou chvíli pobaveně přemýšlíte, co že to ta káva asi dělala − mrskala sebou v kelímku, pleskala sebou o stěny nebo sebou nervózně škubala v tušení, že bude brzy vypita?
Samotné sebou dáváme po slovesech vyjadřujících pohyb: hýbat sebou, trhat sebou, mrskat sebou atd. (to znamená že subjekt děje hýbe sám svým tělem).
Poznámka: Sebou je také součástí spojení jistý (sám) sebou, překvapený sám sebou, rozumí se samo sebou.
Vazba s sebou se používá ve spojeních vzít s sebou, brát s sebou, mít s sebou, vést s sebou atd. (mohli bych si jako pomůcku říct třeba vzít, brát, vést atd. s tebou, jde o skutečnost, že subjekt děje má něco u sebe).
Příklad: Hoď sebou nebo tě s sebou nevezmu!
Štrúdl, kúra, túra
Taky jste dostali chuť na jablky a skořicí vonící dobrotu? Tak si klidně na slavnosti štrúdlu zajeďte a na chvíli se povzneste nad chybu v tom nejdůležitějším slově plakátu.
Štrúdl se totiž opravdu nepíše s kroužkem nad u.
Štrúdl k nám přišel z Německa spolu se svým německým pojmenováním Strudel, neboli závin. (Jistě mi ale dáte za pravdu, že slovo závin zdaleka tak nepolechtá naši chuťovou představivost.) Jde tedy o slovo přejaté, a to znamená, že mu kroužek nepřísluší.
ó > uo
U s kroužekem − ů − se v češtině neobjevilo jen tak. Souvisí s vývojem českého jazyka a hláskovými změnami ve 14. až 16. století. Během tohoto období se ó začalo vyslovovat s větší spoluúčastí rtů a ze slov, jako je například dóm nebo stól doložených v písemnostech z počátku 14. století, se stalo duom a stuol, jak dokládají zápisy z druhé poloviny stejného století.
uo > ů
Jazyk se však vyvíjel dál. Ve výslovnosti dvojhlásky uo se v průběhu 15. století stále více prosazovalo u. A písaři tuto skutečnost zanesli do starých zápisů, oslabené o psali stále menší a menší, až bylo úplně malé a postupně se přesunulo nad vítězné u. A z našich slov duom a stuol se postupně stalo dům a stůl. Od 16. století se psaní kroužku nad u na místě původní dvojhlásky ou ustálilo.
Slova cizího původu, jako je štrúdl, kúra (lázeňská kúra x kůra stromu) nebo túra píšeme s čárkou nad u. (Kúra jako léčebný proces k nám doputovala z latiny a túra z francouzštiny přes němčinu.)
Příjemný advent a veselé Vánoce aneb o velkých písmenech
Ateliér Amos voní jehličím a voskem hořících svíček a do poštovních i e-mailových schránek začínají chodit adventní a vánoční přání. A ani se nenadějeme a budeme si přát do nového roku. V adventním čase nemá nikdo času nazbyt, tak jen stručně o velkých a malých písmenech v názvech svátků, období a dějinných událostí.
Významné dny a svátky píšeme s velkým písmenem, takže slavíme Vánoce, Velikonoce, Štědrý den, Nový rok (1. leden), Velký pátek, Zelený čtvrtek, Den české státnosti nebo Památku zesnulých.
Pokud od těchto názvů vytvoříme adjektiva, píšeme je s malým písmenem, takže pečeme vánoční cukroví a velikonoční mazanec. Malým písmenem začíná také advent, masopust nebo sabat.
Některé velmi významné události v našich dějinách píšeme s malým písmenem, např. sametová revoluce nebo pražské jaro. Jde o obrazná pojmenování, u kterých se tradičně píše malé písmeno na začátku. Stejně tak malým písmenem začínají názvy obsahující slovo válka: třicetiletá válka, válka růží, první světová válka, druhá světová válka aj. Podobně pak první republika, obrození nebo heydrichiáda.
Když už jsme narazili na e-mailové [imejlové] schránky. Můžeme napsat také mailové [mejlové] schránky, emailové [emajlové] budou ale jen nádoby či ozdoby dekorované emailem [emajlem].
Krásný advent, veselé Vánoce a všechno nejlepší do nového roku Vám přeje
Petra
Kdy napsat prázdno aneb o mezerách v textu
Amosova poradna jak psát správně česky začíná tématem o prázdnu, totiž o mezerách v textu. Jde o jednu z nejčastějších chyb v psaném textu. A přitom je mezerník největší klávesou na počítačové klávesnici.
Mezerník sice vydá za pět jiných kláves, používáme jej ale bezmyšlenkovitě, když opustíme jedno slovo a pouštíme se do dalšího. Občas se nám tok myšlenek zpomalí, rytmus psaní se přeruší a my ani nevíme jak a napíšeme mezery dvě. A máme první chybu. Té si ještě nemusí čtenář všimnout.
Rozhodně ale nikdo nepřehlédne, pokud mezeru vynecháme. Takže si shrneme případy, kdy na mezerník nesmíme zapomínat:
- Mezeru píšeme mezi jednotlivými slovy.
- Mezeru píšeme po interpunkčních znaménkách na konci vět. Každá věta je tak od další oddělena mezerou. Jak se máš? Výborně! Je přece tak krásně… To udělá radost každému.
- Mezera se píše před a za závorkou, ne však uvnitř závorek (tam se naopak píše text přímo k znaku závorky).
- Mezera se píše před a za uvozovkami, ne však mezi uvozovkami a uvozovaným textem: „Ale to je samozřejmé,“ namítnete.
- Mezeru píšeme v zápisu dat (11. 11. 2014) i po jiných řadových číslovkách (2. místo, 14. položka).
- Mezeru píšeme před pomlčku a po ní. Přichází advent – doba těšení se na Vánoce.
- Mezeru píšeme po tečce ve zkratkách. Takže pokud si naše firma píše za své jméno třeba s r. o. nebo a. s., nezapomínejme na mezery za tečkami ve zkratkách jednotlivých slov.
- Mezeru píšeme po dvojtečce: při výčtech, přímé řeči i vysvětlení. Pokud zaznamenáváme dělení (24 : 8 = 3), měřítko (model v měřítku 1 : 8) nebo poměr (poměr stran je 2 : 3), oddělujeme dvojtečku z obou stran. Výjimkou je použití dvojtečky při zápisu časového údaje, ten napíšeme bez mezer (je právě 15:25), nebo skóre, které napíšeme také bez mezer (vyhráli jsme 3:0).
- A co znak pro procenta, tak oblíbený u všech obchodníků? Slevu můžeme nabídnout desetiprocentní, nebo můžeme lákat na slevu deset procent. Už je vám asi jasný rozdíl zápisu: 10% (desetiprocentní) a 10 % (deset procent). A stejně budeme zacházet i se stupni: 12° úhel (dvanáctistupňový úhel) a úhel 12 ° (úhel dvanáct stupňů) nebo značky jednotek: kabel má 50 m a 50m kabel.
- Matematické operace mají svá znaménka, která oddělujeme z obou stran mezerami: 1 + 1 = 2, 5 × 5 = 25, 100 – 50 = 50, 16 : 4 = 4.
- Poštovní směrovací číslo píšeme s mezerou po prvním trojčíslí: 612 00. V telefonních číslech napíšeme mezinárodní předvolbu a pak mezery po jednotlivých trojčíslích: +420 775 112 984.